MA VAN A CSOKI VILÁGNAPJA – HASZNOS TÉNYEK A CSOKOLÁDÉRÓL

Július 7-én ünnepeljük a csokoládé világnapját. S bár ilyenkor egy kissé folyóssá válik ez a világszerte sokak által kedvelt csemege, mégis érdemes megemlíteni néhány hasznos tényt a csokoládéval kapcsolatban.

1.    A csokiban nincs boldogsághormon. A csokoládé fogyasztásakor béta-endorfin szabadul fel a szervezetünkben. Az endorfint boldogsághormonnak is hívjuk, vagyis ez nem a csokoládéban van benne. Az endorfinok (az agyban termelődő hírvivők) csökkentik a testi fájdalomérzetet (bár talán a lelkit is), így akár euforikus élményt is képesek kiváltani, és fontos szereppel bírnak a szerelem érzésének kialakításában is. Amikor szerelmesek vagyunk, az agyunk fenil-etilamint termel. A csokievés ezt a szintet és a szerotininszintet is növeli, ezek is összefüggésbe hozhatók azzal, miért lesz jobb kedvünk, ha csokit eszünk.

2.    A feketecsokoládéban kevesebb a cukor. Ha már csokoládé, akkor válasszuk inkább az ét- vagy feketecsokoládét! Ebben a tejcsokihoz képest jóval kevesebb a hozzáadott cukor, emiatt is érezzük keserűnek. A legalább 70-80% kakaótartalmú étcsokoládéból 1-2 kocka akár naponta (vagy inkább hetente többször) a cukorbetegek étrendjébe is beleférhet. Ebéd után együk, ha nagyon kívánunk valami édességet, így ennyi valóban elegendő lesz!

3.    Segít fitten tartani az agyat. Az étcsokoládé rendszeres fogyasztása csökkenti a demencia kockázatát, s serkenti az agyműködést is. A csokoládé teobromintartalma és az antioxidáns hatású flavonoidjai (pl. katechin, epikatechin) felelhetnek ezekért a hatásokért. Nem hiába tartották régen gyógyszernek a csokoládét. 

4.    A fehércsokoládé inkább csak nyalánkság. A fehércsokoládét igazán nehéz is csokoládénak hívni, hiszen pont az hiányzik belőle, ami a csokit csokivá teszi: a kakaó. Éppen ezért a fehércsokoládéról nem mondhatók el azok a jó tulajdonságok, amiket az imént említettem. Maradjunk az étcsokoládénál! 

Schmidt Judit dietetikus (Youteefool)

2021.07.07.

Share This