A WHO új tanulmánya szerint a telemedicina kitűnő lehetőséget biztosít a krónikus betegségek szűrésére, diagnosztizálására, kezelésére és hosszú távú nyomon követésére.
A COVID-19 világjárvány idején az országok nagymértékben támaszkodtak a digitális technológiákra, hogy a nehéz helyzetben is alapvető egészségügyi szolgáltatásokat biztosítsanak a krónikus betegeknek. A távorvoslás használatát már akkor is hozzáférhető és költséghatékony megoldásnak tekintették a magas(abb) színvonalú ellátás biztosítására, valamint az általános morbiditás és mortalitás csökkentésére. Annak érdekében, hogy áttekintést kapjanak a telemedicina jelenlegi helyzetéről a tanulmány szerzői az európai régió 53 országából származó több mint 20 000 tanulmány adatait vizsgálták meg, amelyek több mint 20 000 betegre vonatkoztak.
Azt találták, hogy a digitális eszközök egészségügyi szolgáltatások nyújtására való használata egyértelmű és jelentős hatással volt a betegekre. Jobb klinikai eredmények voltak detektálhatók, az egészségügyi szakemberek jobban nyomon követhették pácienseiket, és általános előnyöket jelentettek a betegek és az egészségügyi dolgozók számára egyaránt.
A tanulmány ugyanakkor a felhasználókkal, a technológiával és az infrastruktúrával kapcsolatos aggályokat is talált. Ebbe beletartozik az internet-hozzáférés hiánya vagy gyengesége, az egészségügyi dolgozók ellenállása, a technológiai ismereteik hiányosságai, a nagy munkaterhelés vagy az elégtelen képzés. A tanulmány megállapította, hogy egyes betegek ellenállást mutattak az egészségügyi szoftverek használatával szemben, elsősorban azért, mert az egészségügyi szakemberekkel való személyes kapcsolatot preferálták.
ugyanakkor fel kell ismerniük és kezelniük kell a felmerülő akadályokat, hogy ezen eszközök egészségügyi előnyei mindenki számára elérhetőek legyenek, akinek szüksége van rájuk, és részesüljenek a feltörekvő egészségügyi technológiák előnyeiből.
A WHO és az Európai Bizottság kezdeményezéseket indított a telemedicina fejlesztésére és megvalósítására. A terv kimondja, hogy a digitális egészségügyi megoldások, beleértve a távorvoslást is, hozzájárulhatnak az egyetemes egészségügyi lefedettség fejlesztéséhez, a lakosság védelméhez, valamint az egészség és a jólét javításához a régióban.
Ezek a kezdeményezések nemcsak a telemedicina pozitív hozadékait ismerik el, hanem az aggályok és kockázatok mérséklésére szolgáló mechanizmusok szükségességét is.
Az elmúlt időben a digitális egészségügy minden európai országban kinyilvánított prioritássá vált. Az egészségügyben igény van a diagnosztika és a monitorozás gazdaságos megvalósítására. A digitális eszközök hozzáférést biztosíthatnak hiteles információkhoz, olyanok számára, akik krónikus betegek, és hosszú távon igényelnek támogatást. Az egészségügyi szakma képviselői pedig képesek arra használni ezeket a digitális eszközöket és szoftvereket, hogy naprakészen tájékozódhassanak a betegek állapotáról, vagy személyre szabott tájékoztatást adjanak, ezzel fenntartva a betegekkel való kapcsolatot, és az elkötelezettséget is.
A teljes tanulmány itt olvasható.
2022.11.25.
Forrás:
Saigí-Rubió F, Borges do Nascimento I, Robles N, Ivanovska K, Katz C, Azzopardi-Muscat N, Novillo Ortiz D: The Current Status of Telemedicine Technology Use Across the World Health Organization European Region