Diéta diéta hátán. Sorra követik egymást az újabb és a vissza-visszatérő fogyókúrás irányzatok. Ezek száma januártól csak bővülni fog. A legtöbb csak ideig-óráig működik, ha abbahagyjuk, hamar visszahízunk. Melyiket miért ne válasszuk?
Szénhidrátcsökkentett/zsírdús diéták
A „paleo” és a ketogén diéta, avagy ezek kombinációja sokak számára kecsegtető lehet a könnyen, gyorsan elérhető álomalak eléréshez, ráadásul éhezés nélkül. Azt azonban tudni kell, hogy a drasztikusan lecsökkentett szénhidráttartalom mellett az étrend fehérje-, zsírtartalma jelentősen megugrik. Amit nyerünk az egyik oldalon, annak megvannak a hátrányai és következményei a másik oldalon. A diéta ez esetben addig hatásos, amíg követjük, ha abbahagyjuk, gyors visszahízás várható. A túl kevés szénhidrát koncentrációs és memóriaproblémákat okozhat, a túl sok és fehérje zsír emésztési panaszokat, rossz szájszagot. Többek között. A zöldségek, gyümölcsök elhagyása vagy éppenséggel hiányos fogyasztása előbb-utóbb vitamin-, ásványianyaghiányt és az abból eredő betegségeket von maga után.
A ketogén diéta terápiarezisztens gyermekkori epilepszia vagy egyéb neurológiai és anyagcsere-kórképek kezelésében lehet javasolt, orvosi javaslatra, szoros kontroll és dietetikus iránymutatása mellett. Fogyási célból önhatalmúlag ne vágjunk bele!
Fehérjealapú diéták
A fentiekhez hasonlóan itt is egy energiát adó tápanyag kerül kiemelésre, ezúttal a fehérje. Az akár az élettani szükségletnél is több fehérjét ilyenkor nemcsak a fehérjedús alapanyagok, hanem akár étrend-kiegészítők, fehérjeporok,fehérjeszeletek is biztosítják. A fehérjedús étkezések nagyobb teltségérzetet okoznak, ami csökkenti az étvágyat. De ha nem mozgunk annyival többet, mint amennyivel több fehérjét fogyasztunk, a felesleges energia ekkor is zsírként raktározódik. Vagyis akár hízhatunk is egy rosszul összeállított diétától. Egy átlagos fizikai aktivitású, testalkatú felnőtt nem szorul plusz fehérjekiegészítésre, a vegyes étrenddel fedezni tudja a napi szükségletét.
Időszakos böjt
Az órához állított evés, avagy az időszakos böjt (intermittent fasting, IR) igen népszerű lett az utóbbi időben. Alapvetően nem a fogyás lenne a célja, de sokak számára ez tűnt megoldásnak, hogy csak a nap bizonyos időszakában esznek, a többiben koplalnak. Ez az étkezési stílus nem határozza meg, mit és mennyit együnk. A fogyás elsősorban amiatt is történhet, mert eleve kevesebb időt töltünk étkezéssel, s ha kimarad pár étkezés, az eleve csökkenti az elfogyasztott energiamennyiséget. Kivéve, ha az evős szakaszban túlevéssel kompenzáljuk. Cukorbetegeknek, inzulinrezisztenseknek, időseknek, várandós, szoptató nőknek, orvosi kezelés alatt álló betegeknek és olyanoknak, akik hajlamosak a hipoglikémiára (túl alacsony vércukorszintre), nem is javasolt.
Ha tartósan és egészségügyi károk nélkül szeretnénk súlyt, jobban mondva a testzsírt csökkenteni, drasztikus, valamely energiát adón tápanyag arányának jelentős módosítását igénylő, lemondásokkal teli kúrák helyett a mértékletes, kiegyensúlyozott, rendszeres étkezéseket biztosító étrend a célravezetőbb, megfelelő mennyiségű, minőségű testmozgás mellett. Érdemes megismerni az intuitív étkezés szemléletét is, ami túlmutat az étrenden, s a lelki tényezőket is a fókuszba helyezi.
Schmidt Judit dietetikus (Youteefool)
2022.12.05.
Kapcsolódó cikkek:
Források:
https://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2020/07/ketogen-konszenzus.pdf