A nassolás alapvetően egy olyan étkezést jelent, ami nem betervezett, részben tudattalan, talán pótcselekvést is takar, s emiatt sokan utólag nagyon megbánják az élvezetes csipegetést és bűntudatuk lesz. Bármennyire is jól tudjuk, hogy az evés, étkezés fő célja a testünk energia- és tápanyagszükségletének kielégítése, azt is hozzá kell tenni, hogy egyben fontos örömforrás is. Számos érzelem bújhat meg az evésünk mögött, tudatosan vagy tudattalanul is. Hogyan lehet ezt másképp kezelni?
Miért nassolunk?
Ha a nassolás túl gyakorivá, szinte gépiessé válik, érdemes azt is megfigyelni, mi a mögöttes ok. Lehet, hogy észre sem vesszük, hogy máris a fiókba nyúlunk, amikor valami stresszhelyzetben találjuk magunkat. Szorít a munkahelyi határidő, közeleg a vizsga napja, nyomasztóan borongós az idő, váratlanul rossz hírt kaptunk, egyedül érezzük magunkat, vigaszra vágyunk… Az is lehet, hogy ez puszta megszokás, mert bekapcsoltuk a tévét, nézzük a kedvenc sorozatunkat, vagy csak éppen unatkozunk… Számos oka lehet, ez egyénileg eltérő, ahogy az is, hogy milyen gyakran történik mindez.
A tudatosság félsiker
A fentebb felsoroltak teljesen valid érzelmek, de ha már sikerül őket tudatosítani, akkor félig már sikerrel jártunk. Nem az érzelmek elnyomása a cél, hanem a megélése, s adott esetben a lelki megküzdés átterelése egy másik, nem evéses módszerre. Elvégre a sok csipegetés, nassolás hosszabb távon valóban kedvezőtlen lehet, mivel felesleges energiaforrást jelenthet. Sok kicsi sokra megy alapon idővel lehetnek negatív következményei. Az is elképzelhető, hogy éppen csak ez a pici plusz evés akadályozza meg azt, hogy formába lendüljünk. Olyan formába, ami az életkorunknak, alkatunknak, testi adottságainknak megfelelő.
Mit is nassolunk?
Az sem mindegy, hogy mit eszegetünk, hiszen a testi egészségünk megőrzése is fontos, így nem elhanyagolható szempont az sem, hogy ha már valamit elrágcsálunk, az ne luxuskalóriákat jelentsen (vagy ne csak azt), hanem az íz mellett valamennyire tápláló is legyen.
Tippek a tudatos nassoláshoz
Ha megfordítjuk a dolgot, és magát a nassolást is beépítjük a napi étrendünkbe, tízóraira vagy uzsonnára, akkor máris elvettük a „méregfogát” az egésznek, s megszűnhet az önostorozás is, mivel nem pluszban és nem titokban (magunk elől is titkolva) nassolunk. Ezáltal sokkal jobban átélhetjük az evés örömét, felesleges szigor nélkül.
Az alábbi néhány példa mutatja, mit érdemes becsempészni a napba, hogy a váratlan éhség miatt se kezdjünk el össze-vissza enni:
- Friss, szezonális gyümölcsöt feldarabolva (akkor biztosabban elfogy) vagy turmix, smoothie formájában. Utóbbi italok után hamarabb megéhezhetünk, mivel nem is kell hozzá rágni, s a turmixolt gyümölcs gyorsabban megemeli a vércukorszintet. Ez a hatás, ha szükséges, túróval vagy darált olajos magvakkal lassítható.
- Nem sózott olajos magvakat, előre kiporciózva (kb. egy maréknyit, 20-30 grammot kimérve), hogy ne együk meg egyszerre a teljes zacskót.
- Felaprított zöldségcsíkokat, például uborkát, paprikát, zellerszárat. Ezekhez készíthetünk ízes mártásokat is.
- A zöldségekből akár chips is készíthető a sütőben.
- Pattogatott kukoricát, lehetőleg nem a vajas, agyonsózott verziót.
- Gyümölcsös joghurt-, túrókrémet, csak a gyümölcsökkel édesítve.
- A gyümölcs és a (cukormentes) zab- vagy teljes kiőrlésű lisztből készült keksz kombináció is jó megoldás lehet.
3 recept az ALSAD recepttárából, amit könnyen, gyorsan elkészíthetünk otthon is:
Zeller chips, sütőben sütve
Hozzávalók:
5 gramm Napraforgó olaj
200 gramm Zellergumó, nyers
Elkészítés:
A meghámozott zellert vékony karikákra szeleteljük. Egy sütőpapírral bélelt tepsire halmozzuk, s olajsprayvel meglocsoljuk a szeleteket.
Joghurtos Cukkinikrém
Hozzávalók:
250 gramm, Cukkini, nyers
20 grammOlaj, olíva
400 gramm Joghurt, 0,1% zsír
1 gramm, chili por
2 gramm, menta, szárított
1 gramm Fokhagyma, nyers
5 gramm Citromlé, friss
4 gramm Só , étkezési
0.5 gramm, fekete bors
Elkészítés:
A cukkinit szeletekre vágjuk és mindkét oldalát meglocsoljuk olívaolajjal, majd száraz serpenyőben -vagy grillen- megsütjük. Nagyon apróra összevágjuk a sült cukkinit. Egy keverőtálba tesszük, majd rászórjuk az apróra vágott mentát, a zúzott gerezd fokhagymát és a szeletekre vágott chili paprikát. Ráöntjük a joghurtot és a citrom levét, majd sózzuk, borsozzuk és jól összekeverjük. Pirítós kenyérre kenve fogyaszthatjuk.
UborkÁs-kivis smoothie
Hozzávalók:
250 gramm Uborka, kígyó, nyers
150 gramm kiwi
10 gramm, tárkony, szárított
10 gramm Citromlé, friss
1 evőkanál Méz, Aranynektár
9 dl Narancslé, friss (cukrozatlan)
3 gramm só , étkezési
Elkészítés:
A kígyóuborkát meghámozunk, kettévágjuk, a magjait kikaparjuk, a húsát kockákra vágjuk. A kiviket meghámozzuk, négy szeletet levágunk belőle, ezt félretesszük a díszítéshez, a többit kockákra aprítjuk. A tárkonyt megmossuk, minden szár hegyén hagyunk néhány levelet a díszítéshez, a többit letépkedjük, és apróra vágjuk. (hiányában szárított tárkonyt is használhatunk). A 6 db narancs levét kicsavarjuk, vagy 100%-os narancslevet használunk.
Az uborkát, a kivit, a tárkonyt, a narancs levét, a citromlevet, a mézet és egy csipet sót a turmixgépbe tesszük, és leturmixoljuk.
Poharakba adagoljuk, kiviszeletekkel és tárkonylevéllel díszítjük.
Schmidt Judit dietetikus (Youteefool)
2021.12.02.